Građanski odgoj i obrazovanje

GOO osigurava mladima razvoj osnovnih kompetencija (znanja, vještina te stavova i uvjerenja) koje im pomažu da razumiju svijet te doprinesu pozitivnim promjenama u društvu. Kao odgovorne građanke i građani, mladi mogu biti aktivni sudionici društvenog i političkog života.

GOO priprema djecu i mlade da razviju kulturu mira i nenasilja, poštivanja ljudskih prava i preuzimanja odgovornosti, da bolje razumiju društvo u kojem žive, druge kulture te političke procese i donošenje odluka.

Zato se i GOO sastoji od više međusobno povezanih područja:

1. DRUšTVENA DIMENZIJA kroz koju se razvijaju socijalne i komunikacijske vještine te vještine nenasilnog rješavanja sukoba.

2. LJUDSKO-PRAVNA DIMENZIJA kroz koju se uči o pravima i odgovornostima te kako i zašto zaštiti svoja i tuđa prava.

3. POLITIČKA DIMENZIJA kroz koju se uči kako djelovati u okviru političkog okruženja i potiče na aktivno sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka.

4. KULTURALNA DIMENZIJA kroz koju se uči o svojoj, ali i o drugim kulturama s ciljem uvažavanja i prihvaćanja različitosti.

5. GOSPODARSKA ili EKONOMSKA DIMENZIJA koja uključuje sustav ekonomije, monetarni sustav, radnička prava, procese zapošljavanja i sve ono vezano uz novac - kako ga trošimo i zarađujemo.

6. EKOLOšKA DIMENZIJA koja potiče na očuvanje prirode i okoliša te promiče održivi razvoj.

Zbog raznovrsnih i sveobuhvatnih ciljeva te zahtjevnih i društveno angažiranih tema metode koje se koriste trebaju biti interaktivne i praktične. Teme GOO primjerene su za provedbu radionica i projekata te za korištenje metoda kao što su rasprava, grupni rad, istraživački zadaci te ostale aktivnosti koje potiču kritičko razmišljanje i aktivnost učenica i učenika.

GOO