Tko je bio Ivan Švear?

Ivan Švear, svećenik, povjesničar, učitelj, rođen je 1775. u Ivanić-Gradu gdje je završio pučku školu. Po završetku studija teologije bio je kapelan u Bedenici i Virju (1789.), te kateheta u Požegi (1813.). Predavao je gramatiku i bio vrlo cijenjen profesor požeške Gimnazije. Župnik će biti u Sesvetama kod Požege (1816.), te se, osim župskim, baviti i znanstvenim radom. Izvrsno se služio latinskim i njemačkim jezikom, pa je tako, uz brojne druge, napisao pjesme na latinskom  'Spomenica požeških Sesveta' (1842.). U šezdesetoj godini života piše svoje 'Ogledalo Ilirije',  prvu hrvatsku povijest na hrvatskome jeziku. Umro je u Požeškim Sesvetama 1839., gdje je i sahranjen. Ponosno naša Škola nosi ime Ivana Šveara.

Srednjoškolsko obrazovanje na području Otoka Ivanića počinje šk. godine 1962./63.

Učenici su te godine mogli upisati gimnaziju i ekonomsku školu, a radilo se u prostoru današnje Osnovne škole Milke Trnine u Križu te Osnovne škole Đure Deželića u Ivanić–Gradu. Pod svojim krovom srednjoškolci i njihovi profesori su od 1976. godine.