16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima.

UNESCO je proglašenjem međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge.

UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako!

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.

I naša škola uključila se u obilježavanje ovog dana. Uz radionice koje su se provodile u drugim razrednim odjelima, učenici su na satovima razrednog odjela izradili plakate u obliku puzzli s porukama o toleranciji koje smo izložili u predvorju naše škole.

40 puzzli predstavljalo je 40 razrednih odjela naše škole i ujedno 40 poruka o prihvaćanju i uvažavanju bogatstva različitosti. Za cilj smo imali osvijestiti učenike na netoleranciju u društvu i ukazati im koliko je važno međusobno poštovanje. Važno je razumjeti da, nismo svi isti, ali smo jednako vrijedni.

Izvor: Ana Zoger

objavio: Iva Ipšin   datum: 29. 11. 2019.