Temom “Biti ženom u filozofiji” učenice i učenici obilježili su 21. studenog 2024. Svjetski dan filozofije.
Svjetski dan filozofije međunarodna je manifestacija koju je pokrenuo 2002. UNESCO-ov Ured za filozofiju. Manifestacija je zamišljena kao niz predavanja o filozofiji za širu javnost zbog boljeg razumijevanja struke i mjesta filozofije u suvremenom svijetu, a obilježava se svakog trećeg četvrtka u studenom.
Učenice i učenici 4.a i 4.b razreda svoja iskustva o ulozi i značaju filozofije danas u svijetu, ali i o značajnom doprinosu razvoju ljudske misli koje su dale filozofkinje tijekom ljudske povijesti, razmijenili su s gimnazijalkama i gimnazijalcima Gimnazije Bjelovar online raspravom.
Žene su u prošlosti slabije prisutne u formalnoj filozofskoj literaturi pa tako i u samim udžbenicima filozofije. Zbog toga je odluka i želja učenica i učenika bila predstaviti tko su to filozofkinje koje su djelovale i bile prisutne u povijesti ljudskoga roda sve do današnjeg vremena.
Zaključak cijele rasprave je da su žene u filozofiji važne zbog:
- raznolikosti perspektiva: filozofkinje često donose drugačiji pogled na etiku, društvo, politiku i rodne odnose,
- praktične filozofije: žene su često integrirale svakodnevne probleme, poput obrazovanja, obitelji i rada, u filozofiju,
- rušenja stereotipa: ženama se često uskraćivalo pravo na obrazovanje i intelektualnu autonomiju,
- promišljanja o pravednosti i empatiji: filozofkinje često unose ideje o suosjećanju i socijalnoj pravdi u filozofske rasprave.
Mentorice učenica i učenika, profesorice Dubravka Horvatić iz Srednje škole Ivan Švear iz Ivanić-Grada i Željka Holjević iz Gimnazije Bjelovar, zadovoljne su što učenice i učenici žele i dalje razvijati ovakav vid konstruktivne međužupanijske suradnje.
Izvor: Dubravka Horvatić