Datum objave: 30. travnja 2024.
Kategorija: Događanja | Vijesti

Međunarodni dan sjećanja na nesreću u Černobilu

Švearov Klub čitatelja okupio se kako bi obilježio 38. godišnjicu nuklearne katastrofe u Černobilu. Događaj je bio posvećen sjećanju na žrtve nesreće te razmatranju dugoročnih posljedica ove tragedije.

U nuklearnoj elektrani Černobil u Ukrajini, u blizini grada Pripjata, 26. travnja 1986. god. izbio je požar i potom je došlo do eksplozije. Smrtonosni radioaktivni oblak koji je nastao zatrovao je 150.000 četvornih kilometara Ukrajine i susjedne Bjelorusije i proširio se Europom. U trenutku eksplozije poginuli su radnici nuklearne elektrane,  a idućih dana i godina stotine tisuća ljudi je umrlo zbog posljedica radijacije. Bila je to prva katastrofa razine 7 na Međunarodnoj ljestvici za nuklearne nesreće.

Okupljeni članovi kluba razgovarali su o utjecaju nesreće na okolinu i zdravlje ljudi te o važnosti poučaka koje možemo izvući iz ove tragedije. Razmjena mišljenja i dojmova potaknula je duboke i smislene razgovore o značaju nuklearne sigurnosti i odgovornosti prema okolišu. Ova godišnjica je, također, bila prilika za isticanje važnosti promicanja svijesti o miru i sigurnosti u svijetu.

Izvor: Višnja Jeren, knjižničarka

Obavijest – Javni poziv za prijavu kandidata za izvršavanje poslova pomoćnika u nastavi/stručnog komunikacijskog posrednika u osnovnim i srednjim školama kojima je osnivač Zagrebačka županija za školsku godinu 2024./2025.

Poštovani, Obavještavamo Vas da je dana 16.7.2024. Zagrebačka županija objavila Javni poziv za prijavu kandidata za izvršavanje poslova pomoćnika u nastavi/stručnog komunikacijskog posrednika u osnovnim i srednjim školama kojima je osnivač Zagrebačka županija za...

Ponos Šveara

Svečana podjela svjedodžbi maturantima bila je prilika za dodjelu nagrada Ponos Šveara. Nagrada se tradicionalno dodjeljuje maturantima za njihove uspjehe, trud i angažman na natjecanjima i drugim manifestacijama te opći uspjeh tijekom njihovog srednjoškolskog školovanja.