Datum objave: 16. svibnja 2024.
Kategorija: Događanja | Vijesti

Nova izložba u L- galeriji: BLACKOUT POETRY/ BLACKOUT PJESNIŠTVO

Nova izložba u L-galeriji predstavlja nam tzv. blackout poeziju, a izradili su je učenici 3.i, 1.f i 1.i razreda uz asistenciju prof. Ivane Marinović.

Blackout poezija podvrsta je dadaističke nađene umjetnosti („found art“- recikliranje već postojećih materijala i gotovih formi) i konkretne poezije („concrete poetry“).

Naziv duguje vizualnom izgledu kojega poprimi nakon stvaralačkog rada na materijalu. Rad uključuje preuzimanje postojećeg teksta, književne ili neknjiževne naravi, nakon kojega uslijedi odabir određenih riječi, sintagmi ili rečenica te zacrnjivanje ostatka teksta. Na taj način proizvodi se novo umjetničko djelo. Jedino pravilo kojega treba poštovati prilikom izrade blackout poezije odnosi se na korištenje postojećih tekstualnih elemenata bez dodavanja vlastitih riječi ili interpunkcijskih znakova. Prilikom stvaranja djela, moguće je koristiti i likovne elemente te dobiti vizualno atraktivne i maštovite radove.

Slijedeći upute nastavnice, učenici su pripremili i oblikovali literarne radove potaknuti književnim predloškom. Prilikom stvaranja radova došla je do izražaja njihova kreativnost, inovativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje. Učenici su vlastitim iznošenjem poetske riječi nanovo spoznali ljepotu poezije. Koristeći specifična znanja i vještine i pažljivo birajući riječi i fraze stvorili su lirske pjesme koje naglašavaju temu, motiv ili simbol iz polazišnog djela ili su dobile potpuno novo značenje, neovisno o  polazišnom tekstu.  Forma pjesme stavljena je u drugi plan, pri čemu je naglasak stavljen na zvučnost, ritmičnost, slikovitost i osjećajnost. Aktivnost je potaknula učenike na stvaralačko izražavanje potaknuto različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta, kao i na  povezivanje jezičnih djelatnosti, aktivnu uporabu rječnika i stjecanje novih znanja radi dubokoga i asocijativnog razumijevanja teksta.

Izvor: Višnja Jeren, knjižničarka