Datum objave: 16. svibnja 2024.
Kategorija: Događanja | Vijesti

Obilježavanje svjetskog dana ptica selica

Svjetski dan ptica selica počeo se obilježavati 1993. godine u Americi s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti zaštite i očuvanja ptica selica, kao i o važnosti međunarodne suradnje u zaštiti i očuvanju migratornih ptičjih vrsta. Za razliku od drugih međunarodnih dana, ovaj ima dva dana u godini kada se obilježava, a to su druga subota u mjesecu svibnju i druga subota u mjesecu listopadu. Ovo sezonsko dvodnevno obilježavanje povezano je s cikličnošću seobe ptica koje se ponavljaju svake godine u proljetnim i jesenjim mjesecima. Svake godine Svjetski dan ptica selica usmjerava se na temu očuvanja ptica. Od svjetlosnog onečišćenja i plastike do ovogodišnjeg fokusa na kukce. Kukci su ključni izvori energije za mnoge migratorne vrste ptica, ne samo tijekom sezone razmnožavanja, već i tijekom njihovih dugih putovanja te uvelike utječu na vrijeme, trajanje i ukupni uspjeh ptičjih migracija. U vrijeme selidbe ptica obično je najviše kukaca na mjestima zaustavljanja, što je pticama bitno kako bi napunile svoje rezerve energije prije nego što nastave svoje putovanje. Na brojnost kukaca, pa onda i ptica selica, uvelike utječu razna onečišćenja te pesticidi i herbicidi pa je cilj ovogodišnje kampanje skrenuti pozornost na smanjenje njihove upotrebe i prelazak na organski uzgoj.

I ove godine učenici 4. razreda opće gimnazije u Križu imali su priliku naučiti puno toga o ornitologiji jer smo ugostili Sinišu Vodopiju, nastavnika ekonomske grupe predmeta, ali i velikog stručnjaka za ptice. Nakon dinamičnog predavanja u učionici uslijedilo je promatranje ptica u parku. Učenici su mogli vidjeti ptičje vrste tipične za urbana područja, naučiti kako se i zašto ptice prate i prstenuju, koji je njihov značaj u ekosustavima i mnoge druge zanimljivosti.

Izvor: Sanja Njari, prof.