Poslovni izazov natjecanje je u poduzetništvu za učenike srednjih škola. Natjecanje se provodi kroz četiri regionalna, jedno nacionalno i jedno međunarodno natjecanje, a održava se od 2013. godine.
Nakon što se završi državno natjecanje 20 najboljih natjecatelja i njihovi mentori sudjeluju na međunarodnom natjecanju Poslovni izazov zapadnog Balkana gdje se pridružuju ostalim natjecateljima iz regije (Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska).
Natjecanje je pod visokim pokroviteljstvom Europskog parlamenta, a realizirala ga je organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, uz podršku partnerskih organizacija iz regije: Studentski biznis centar (Crna Gora), Inkubator Munja (Bosna i Hercegovina), Privatna gimnazija i ekonomska škola Katarina Zrinski i Udruga Poduzetni (Hrvatska).
Cilj natjecanja razvijanje je komunikacijskih i prezentacijskih vještina, stjecanje samopouzdanja učenika te razvijanje ideje od „nule” do poslovnog plana, čime učenici postaju svjesni svojih mogućnosti i unapređuju svoj poduzetnički duh. Također, natjecanje ističe važnost povezivanja mladih ljudi koji žive na teritoriju zapadnog Balkana i budi svijest o neophodnosti zajedničkih aktivnosti na regionalnom nivou.
Međunarodno natjecanje Poslovni izazov zapadnog Balkana održalo se u Poreču od 20. do 22. travnja 2024. godine, na kojem je sudjelovalo 80 srednjoškolaca iz 48 gradova iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Učenici su bili podijeljeni u 20 timova , a u svakom timu bio je po jedan učenik iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koji su zajednički radili na zadatku s temom: Kako bi ljetovanja bila “zelenija” i s manje štetnim utjecajem na planetu Zemlju.
Timovi su drugi dan radili na svojoj ideji za koju su se odlučili, a istu su treći dan prezentirali pred povjerenstvom, ostalim timovima i nastavnicima mentorima. Na kraju je povjerenstvo odabralo 3 tima s najboljim rezultatima.
Prvo mjesto osvojio je tim broj 20 koji bi se bavio proizvodnjom pametnih kanti koje same sortiraju otpad.
Drugo mjesto dodijeljeno je timu broj 16 koji je osmislio torbu uz pomoć koje bismo se lakše i efikasnije spakirali i uz torbu dobijemo aplikaciju koja nam pomaže pri izboru odjevnih kombinacija.
Treće mjesto osvojio je tim broj 15 s idejom specijaliziranom za proizvodnju, prodaju i distribuciju inovativne fotorazgradive boce. Njezina ambalaža se rastvara pod utjecajem sunčeve svjetlosti u roku od četiri dana.
Našu školu predstavila je učenica 2.i razreda, zanimanja komercijalist Stela Korman koja je sudjelovala u samom natjecanju u timu broj 9, dok je u pratnji bila njena mentorica mr.sc. Jadranka Dorešić, dipl. oec.
Izvor: mr.sc. Jadranka Dorešić, dipl. oec., savjetnica