Datum objave: 28. ožujka 2024.

Dan europskih autora 2024.

Dan europskih autora, inicijativa Europske komisije koja slavi i pomaže mladima istražiti raznolikost europske književnosti, održana je  25. ožujka 2024. godine i u našoj školi s ciljem poticanja čitanja i pismenosti među mladima.

U kreativnoj izvedbi sudjelovali su 1.a, 3.a. 3.b i 4.a razred gimnazije. Izabrali su po jednog autora iz pojedine europske nacionalne književnosti, a u skladu sa svojim izborom pripremili su i nešto od tradicionalnih delicija karakterističnih baš za tu zemlju. Tako smo uživali u stihovima Fernanda Pessoe uz tradicionalni portugalski desert pasteis de nata, Francesca Petrarce uz male pizze, Shakespearea uz tradicionalni engleski kuglof i čaj…. Nizali su se književni velikani iz Španjolske, Belgije, Njemačke, Francuske, Mađarske, Finske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske,  a mi smo uživali u ljepoti književnosti i u gustativnim senzacijama koje su estetski doživljaj uzdigle na višu razinu.

Učenici 4.b su istražili španjolske, finske, njemačke, bugarske i portugalske filozofe, povezali vrijednosti Europske unije s odgovarajućim definicijama i poslušali i analizirali himnu Europske unije Oda radosti. Nacrtali su i crtež na koji ih je nadahnula glazba.

Učenici Dario Horvat, Mato Smolčić i Lovro Banić su se upravo vratili s dvotjedne praktične nastave u Njemačkoj u sklopu Erasmus+ projekta pa su nam ispričali svoje iskustvo boravka u Njemačkoj i upoznali nas s posebnostima njemačkog načina života.

Događaj su posjetili i učenici 1.e, 3.e i 3.k, učenici tehničkih usmjerenja i uživali u odmaku od tehnike kroz književnost.

Događaj su organizirale Valentina Pižir, prof.mentor hrvatskog jezika i književnosti, Dubravka Horvatić, prof.mentor i nastavnice Lucija Labaš i Lidija Samac, voditeljice Erasmus+ projekta.

Izvor: Lidija Samac