Datum objave: 9. travnja 2024.
Kategorija: Događanja | Vijesti

Izvanučionička nastava u Rastokama, Plitvičkim jezerima i u Karlovcu

Stotinjak učenika naše škole  uputilo se sa svojim nastavnicima Ivanom Dite, Jadrankom Dorešić, Marinom Mihaljević Hranitelj, Kristijanom Pižir Gavrić te Sinišom Vodopijom na izvanučioničku nastavu u Rastoke, Plitvička jezera te u akvarij Aquatika u Karlovac 27. ožujka 2024. godine.

Ispred naše srednje škole, u ranim jutarnjim satima, svi smo bili na vrijeme u autobusu i spremni za polazak. Prvo odredište bile su  Rastoke. Ono po čemu su Rastoke poznate su prekrasni slapovi na rijeci Slunjčici koja se tu dijeli na više manjih slapova i vrti u brojnim jezerima, kanalima i vodenim tokovima. U Rastokama se nalazi nekoliko mlinica i vodenica koje su nekad služile za mlinarenje žita i proizvodnju brašna, a danas su često pretvorene u restorane ili muzeje gdje se posjetitelji mogu upoznati s tradicionalnim načinima rada. Ovi slikoviti slapovi i vodeni tokovi čine jedinstveni krajolik koji podsjeća na Plitvička jezera, po čemu su Rastoke često nazivane “malim Plitvicama”.

Druga naša destinacija su Plitvička jezera.

Plitvička jezera su nacionalni park smješten u središnjoj Hrvatskoj, poznat po svojoj izuzetnoj prirodnoj ljepoti i jedinstvenim vodopadima, jezerima i šumama. Evo nekoliko karakteristika po kojima su Plitvička jezera poznata:

Vodopadi i jezera –  Plitvička jezera sastoje se od 16 jezera različitih veličina, povezanih serijom prekrasnih vodopada. Ta jezera smještena su u dolini koja je formirana geološkim procesima, a voda teče kroz kaskade i slapove stvarajući spektakularne prirodne prizore.

Jedinstvena boja vode – jezera u nacionalnom parku Plitvička jezera poznata su po svojoj kristalno čistoj vodi i promjenjivoj boji koja varira od zelene do plave, ovisno o dobu godine, svjetlu i mikroorganizmima prisutnim u vodi.

Nacionalni park i UNESCO-va svjetska baština – Plitvička jezera  proglašena su nacionalnim parkom 1949. godine, a 1979. godine su uvrštena na UNESCO-v popis svjetske baštine zbog svoje izvanredne prirodne ljepote, geološke i ekološke vrijednosti te biološke raznolikosti.

Šetnje i staze –  NP Plitvička jezera nudi posjetiteljima mrežu šetnji i staza koje omogućuju istraživanje različitih dijelova parka i uživanje u njegovoj prirodnoj ljepoti. Staze vode pored jezera, slapova, šuma i vidikovaca, nudeći spektakularne poglede na okolni krajolik.

Flora i fauna – Plitvička jezera dom su raznolikog biljnog i životinjskog svijeta, uključujući mnoge endemske vrste. Park nudi priliku za promatranje divljih životinja poput medvjeda, vukova, srna, divljih svinja te raznih ptica i riba.

Plitvička jezera  jedna su od najpoznatijih prirodnih atrakcija u Hrvatskoj i popularna turistička destinacija koju posjećuju milijuni posjetitelja svake godine kako bi doživjeli njezinu jedinstvenu ljepotu i mir.

Nakon razgleda i šetnje šumskim stazama, mostićima na vodi, vožnje brodom te vožnje tzv vlakićem ponovno smo u našem autobusu koji nas vozi u Karlovac u akvarij slatkovodnih riba poznatiji kao Aquatika.

“Aquatika – slatkovodni akvarij Karlovac”  jedinstveni je slatkovodni akvarij, poznat  po tome što nudi jedinstveno iskustvo posjetiteljima kroz izložbe slatkovodnih ekosustava, živih vrsta riba i drugih vodenih organizama te interaktivne edukativne aktivnosti.

Nakon cjelodnevnog putovanja sretni i veseli u kasnim večernjim satima vratili smo se na mjesto našeg polaska ispred srednje škole u Ivanić-Gradu.

Izvor: Jadranka Dorešić