Datum objave: 22. travnja 2024.
Kategorija: Događanja | Vijesti

Šarolikost jedinstva – Svjetski dan Roma

U petak 12.4.2024., učenici naše škole iz 2.a i 2.b razreda sudjelovali su u projektu ”Šarolikost jedinstva” u Bjelovaru povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma. To je međužupanijski projekt Srednje škole Ivan Švear Ivanić Grad i učenika Gimnazije Bjelovar uz vodstvo prof. Dubravke Horvatić, prof. Željke Holjević, a u suradnji s prof. Melitom Štimac, prof. Biljanom Barišić Mudri i uz pratnju knjižničarke Višnje Jeren.

Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja u spomen na dan kada je 1971. god. u Londonu održan prvi Svjetski dan Roma. Taj dan posvećen je romskoj kulturi, povijesti i tradiciji, ali je i prilika za isticanje problema kojima se pripadnici romske nacionalne manjine suočavaju u svakodnevnom životu – izloženost negativnim stereotipima, stigmatizaciji, diskriminaciji i društvenoj isključenosti.

Upravo stoga, u svrhu podizanja svijesti o problemima te manjine, učenici dviju škola prikazali su pomoću edukativnog filma ”Biti čovjek”, kroz intervjue s pripadnicima manjine, kroz pjesme, filmove, navođenja slavnih Roma, prikaza povijesti stradanja za vrijeme II. svjetskog rata, kroz književna djela koja tematiziraju Rome i njihovu kulturu i običaje,  sve poteškoće, ali i mogućnosti napretka u suvremenom društvu.

Cilj projekta je bio edukacija učenika s ciljem pokazivanja interesa za druge, spremnost da se prevladaju stereotipi i predrasude, da se uvaže i razumiju vrijednosti raznih vjerskih i etničkih skupina, prikazati prisutnost Roma kroz povijest i na našim prostorima, njihova stradanja, ali i njihovo bogato kulturno nasljeđe.

Na skupu su prisustvovali gospodin Goran Đurđević, predsjednik Udruge Lovari – Romska kuća, autor knjige ”Povijest i običaji autohtonih hrvatskih Roma – Lovara” te protagonistica reportaže ”Biti čovjek” Mihaela Đurđević i njeni roditelji, a ispričane su priče Leonarda Đurđevića i Josipa Rovišćanca.

Izvor: Višnja Jeren, knjižničarka